Forum Dla myśliwych i nie tylko Strona Główna Dla myśliwych i nie tylko
Forum dla wszystkich zainteresowanych łowiectwem www.dzik_kutno.republika.pl
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Przystrzeliwanie broni

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Dla myśliwych i nie tylko Strona Główna -> Broń, strzelectwo
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
sindwan
Administrator



Dołączył: 20 Sty 2007
Posty: 65
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Kutno

PostWysłany: Czw 19:15, 15 Mar 2007    Temat postu: Przystrzeliwanie broni

Komunikat Zarządu Głównego PZŁ
z dnia 5 kwietnia 2001
w sprawie zasad i warunków przystrzeliwania broni do celów łowieckich

W związku z &36, pkt 2 rozporządzenia MOŚZNiL w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania, zaleca się dokonywania przystrzeliwania broni zgodnie z podanymi niżej warunkami:

1. Przystrzeliwanie broni może odbywać się tylko na strzelnicach (&4, pkt 9 cyt. rozporządzenia).
2. Za przystrzelanie broni odpowiedzialny jest właściciel, który powinien dokonać tego osobiście.
3. Jeżeli z ważnych powodów właściciel broni nie może dokonać tego osobiście, powinien to zrobić, za zgodą właściciela broni, instruktor strzelectwa myśliwskiego lub inny strzelec posiadający pozwolenie na ten sam rodzaj broni, albo zakład rusznikarski.
4. Przystrzeliwanie broni powinno odbywać się w obecności instruktora strzelectwa myśliwskiego. Przepis ten nie obowiązuje jeśli przystrzelania dokona zakład rusznikarski.
5. Obecny przy przystrzeliwaniu broni instruktor strzelectwa myśliwskiego, lub zakład rusznikarski powinni wystawić zaświadczenie o przystrzelaniu broni. Zaświadczenie jest ważne przez rok od daty przystrzelania.
6. Instruktor prowadzi ewidencję wydanych zaświadczeń w której zamieszcza takie same dane jak w zaświadczeniu.
7. Warunki przystrzeliwania:

* przystrzeliwanie dokonujemy w temperaturze pozwalającej na swobodne oddawanie strzałów przy pogodzie bez silnego i porywistego wiatru oraz bez opadów atmosferycznych;
* postawa strzelecka siedząc przy stoliku zapewniającym podparcie łokci oraz podparcie broni najlepiej przez woreczki z piaskiem;
* tarcza strzelecka w postaci czarnego kręgu o średnicy 15 cm, lub inna, gwarantująca wyraźne i jednoznaczne określenie punktu celowania na granicy czarnego znaku strzelniczego i białego tła;
* odległość strzelania: 100 m dla broni o lufach gwintowanych i 35 m dla broni o lufach gładkich;
* ilość strzałów: trzy z każdej lufy;
* do przystrzeliwania należy używać amunicji pochodzącej z jednej paczki. Amunicja powinna być takiego samego typu, takiej samej firmy i o takiej samej masie pocisku, jaka będzie używana na polowaniu;
* broń powinna być sprawna technicznie, bez pęknięć części drewnianych oraz bez luzów w mocowaniu części broni i montażu przyrządów celowniczych. Lufa przed strzelaniem powinna być wyczyszczona do sucha;
* prowadzący strzelanie instruktor, odpowiadający za bezpieczeństwo użytkowników strzelnicy powinien przed strzelaniem przejrzeć broń. Broń, która nie spełnia wyżej podanych warunków nie powinna być dopuszczona do strzelania

8. Broń uważa się za przystrzelaną, jeżeli wszystkie przestrzeliny kulą mieszczą się w okręgu o średnicy co najwyżej 12 cm zarówno dla luf gwintowanych jak i gładkich, a średni punkt trafienia z każdej lufy gwintowanej znajduje się nie dalej niż 4 cm, natomiast średni punkt trafienia z każdej lufy gładkiej znajduje się nie dalej niż 6 cm przy strzelaniu kulą lub śrutem, od oczekiwanego punktu trafienia.
9. Lufa gładka nie podlega przystrzeliwaniu kulami jeżeli strzela się z niej wyłącznie śrutem. Broń z lufami gładkimi, które dobrze strzelają śrutem, a nie spełniają warunków przystrzeliwania kulą, nie powinny być dopuszczone do strzelania kulą z tych luf.
10. Broń, która nie spełnia warunków podanych w punkcie 8 nie powinna być dopuszczona do strzelania i kwalifikuje się do naprawy.
11. Punkty 8, 9 i 10 dotyczą odpowiednio broni kombinowanej.


dr Lech Bloch
Prezes Zarządu PZŁ
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
sindwan
Administrator



Dołączył: 20 Sty 2007
Posty: 65
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Kutno

PostWysłany: Czw 19:21, 15 Mar 2007    Temat postu: Obowiązkowe szkolenia i treningi

Obowiązkowe szkolenia i treningi strzeleckie w kołach łowieckich

* Zarządy kół łowieckich mają obowiązek corocznie organizować trening strzelecki członków koła ze szczególnym zwracaniem uwagi na bezpieczne użytkowanie broni i znajomość regulaminu polowań.

* Rodzaje i zakres treningu strzeleckiego zależy od rodzaju zwierzyny, na którą się w kole poluje (ustala zarząd koła)

* Trening strzelecki powinien łączyć naukę strzelania z rekreacją. Powinien zawierać wartości nie tylko użytkowe (trafne strzelanie, poznawanie broni, bezpieczne jej użytkowanie), ale także wprowadzać elementy rywalizacji, o tytuł najlepszego strzelca w kole (dyplom, wyróżnienie), oraz elementy rekreacji (spotkania myśliwych z rodzinami, myśliwymi z innych kół, itp.)

* Zarządy kół są upoważnione do wyciągnięcia wniosków i stosowania sankcji wobec członków nie uczestniczących w treningach.

* Wynik obowiązkowego treningu strzeleckiego nie może obligatoryjnie wpływać na dopuszczenie lub nie myśliwego do udziału w polowaniu, powinien być jednak przedmiotem analizy zarządu koła.

* Na zarządach okręgowych PZŁ spoczywa obowiązek nadzorowania organizacji treningów strzeleckich kół (strzelnice, instruktorzy) oraz wyciąganie stosownych wniosków wg ustaleń ORŁ i i zarządzeń wykonawczych ZG PZŁ.

* Uprawniony instruktor strzelectwa myśliwskiego jest odpowiedzialny za zapewnienie warunków prawidłowego i bezpiecznego treningu i za jego prowadzenie. Przed rozpoczęciem treningu i po jego zakończeniu powinien przejrzeć broń biorących udział w strzelaniu.

* Dokumentację obowiązkowego treningu strzeleckiego prowadzi zarząd koła łowieckiego. Treningi i sprawdziany strzeleckie oraz przeglądy broni są obowiązkiem każdego myśliwego i każdego koła łowieckiego. Myśliwy jest zawsze odpowiedzialny za stan techniczny broni.

* Zarządy okręgowe są obowiązane do prowadzenia szkoleń i treningów strzeleckich dla członków nie stowarzyszonych w kołach łowieckich na tych samych zasadach jak szkolenie w kołach łowieckich
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Dla myśliwych i nie tylko Strona Główna -> Broń, strzelectwo Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin